Morgenseminar med Brian Mikkelsen

18. februar 2025

Morgenseminar med Brian Mikkelsen

Vi har fornøjelsen af at byde velkommen til Brian Mikkelsen, administrerende direktør i Dansk Erhverv og tidligere minister.

Brian Mikkelsen er tidligere kultur-, justits-, økonomi- og erhvervsminister og tidligere formand for den konservative folketingsgruppe. Siden 2018 administrerende direktør i Dansk Erhverv.
 

Dansk erhvervsliv – hvor står vi nu og i fremtiden?

Brian Mikkelsen giver sit perspektiv på dansk erhvervsliv – hvor står vores virksomheder i dag, hvilke udfordringer og muligheder venter forude, og hvordan sikrer vi, at Danmark forbliver konkurrencedygtig på den globale scene? Desuden deler han sine tanker om EU’s konkurrenceevne i forhold til resten af verden og giver et indblik i den politiske udvikling, der påvirker dansk erhvervsliv. 
 

Højaktuelle emner

Brian Mikkelsen kommer omkring højaktuelle emner som f.eks. Trump, Grønland og risiko for handelskrig. Han deler sine tanker om, hvordan globale og nationale politiske begivenheder påvirker dansk erhvervsliv og EU’s position i en stadig mere kompleks verden. Der er også fokus på emner som den grønne omstilling, og hvordan Danmark kan fastholde sin konkurrenceevne på den internationale scene.

 

Program

08.00 Kaffe og morgenbuffet
08.15 Intro til dagens tema v/ Jesper Esman
08.25 Brian Mikkelsen
09.20 Dialog og spørgsmål
09.45 Netværk

Praktisk information

Tid og sted
Tirsdag den 11. marts 2025 kl. 8.00-10.00
på Sønderbrogade 14 1., 8700 Horsens.

Parkering
Vi henviser til P-huset i Levysgade 8 og
SKATs tidligere domicil i Løvenørnsgade 25,
hhv. 350 m og 320 m fra Sønderbrogade.

Tilmelding
sker til akr@roesgaard.dk