Ny CO2-afgift på vej
8. oktober 2024
Som led i den grønne skattereform ændres afgiftsreglerne fra 2025, sådan at energiafgifterne på brændsler (kul, olie og gas mm.) reduceres, mens CO2-afgiften forhøjes.
For virksomheder, som bruger fossile brændsler, vil afgifterne generelt stige. Virksomhederne skal desuden vænne sig til nye regler om afgiftsgodtgørelse.
Højere CO2-afgift men lavere energiafgifter
Med afgiftsomlægningen vil CO2-afgiften frem mod 2030 stige til
- 750 kr. pr. ton udledt CO2 for virksomheder uden for EU’s kvotehandelssystem (ikke-kvoteomfattede virksomheder),
- 375 kr. pr. ton udledt CO2 for CO2-kvoteomfattede virksomheder, og
- 125 kr. pr. ton udledt CO2 for virksomheder med mineralogiske processer.
Satserne reguleres årligt efter udviklingen i nettoprisindekset og er her angivet i 2022-niveau.
Momsregistrerede virksomheder kan i en overgangsperiode fra 2025 til 2030 få godtgjort en del af den forhøjede CO2-afgift af brændsler anvendt til procesformål, sådan at der her sker en gradvis indfasning af CO2-afgiften. For disse virksomheder vil den effektive afgiftssats være 350 kr. pr. ton CO2 i 2025. Herefter stiger satsen årligt med 80 kr. pr. ton CO2 frem til 2030, hvor satsen vil være 750 kr. pr. ton CO2 (2022-niveau).
For virksomheder med tung proces afskaffes bundfradraget i CO2-afgiften fra 2025. Disse virksomheder vil derfor opleve en større afgiftsstigning.
Til gengæld for stigningen i CO2-afgiften reduceres de nuværende energiafgifter. Virksomheder, der anvender fossile brændsler til procesformål, vil således kunne få godtgjort den fulde energiafgift, hvis energiproduktet er omfattet af CO2-afgift. For energiafgifterne for brændsler, der anvendes til procesformål, sker der dermed en væsentlig omlægning, sådan at de nuværende energiafgifter stort set erstattes af CO2-afgift.
Virksomhederne skal ikke måle eller opgøre deres udledning af CO2, da afgifterne baseres på standardsatser for emissionen fra de enkelte brændsler.
Rumvarme
Der vil ikke være adgang til tilbagebetaling af CO2-afgift af brændsler anvendt til rumvarme, varmt vand og komfortkøling.
Energiafgiften for naturgas til rumvarme reduceres dog, sådan at den samlede afgift fastholdes uændret. Derimod forhøjes afgifterne på olie og kul, mens afgiften på biogent affald (affaldstræ, pap, papir osv.) reduceres.
Omlægningen for rumvarme sker fuldt ud pr. 1. januar 2025.
Når retten til delvis tilbagebetaling af CO2-afgift af brændsler anvendt til procesformål ophører i 2030, vil der gælde samme afgiftssatser for rumvarme og proces.
Motorbrændstoffer
For benzin og diesel vil den samlede beskatning som udgangspunkt være uændret.
Med et nyt lovforslag er der dog foreslået en forhøjelse af dieselafgiften med 50 øre pr. liter ekskl. moms (2024-niveau) fra 2025. Afgiftsforhøjelsen skal omfatte diesel til vejtransport, herunder diesel til entreprenørmaskiner mv., der betaler samme dieselafgift som vejtransport.
Det er foreslået, at person- og varebiler kompenseres via en nedsat udligningsafgift i 2025-2026 med 30 pct. og en varig nedsættelse på 21 pct. fra 2027.
Der er desuden foreslået en midlertidig nedsættelse af den kilometerbaserede vejafgift for lastbiler. Vejafgiften nedsættes med 19 pct. i 2025-2027 og 12 pct. i 2028 for at neutralisere erhvervsbelastningen for lastbiler.
Afgiftsstigningen på diesel skal bidrage til finansieringen af en Grøn Fond, som skal bidrage til investeringer i den grønne omstilling.
Kvoteomfattede virksomheder
For virksomheder omfattet af kvoteordningen gælder der særlige regler.
For disse virksomheder indføres der en ny emissionsafgift for kvoteomfattede virksomheder og registreringspligt. Emissionsafgiften indfases løbende frem mod 2030, hvor den vil udgøre 375 kr. pr. ton CO2. For virksomheder med mineralogiske processer vil afgiften udgøre op til 125 kr. pr. ton CO2. Virksomheder med mineralogiske processer fritages for energiafgift men skal betale (nedsat) emissionsafgift.
Til gengæld herfor reduceres energiafgiften til minimumssatsen, når den ikke opfyldes via CO2-afgiften. Desuden bliver der adgang til fuld godtgørelse af CO2-afgift på procesforbrug. Der indføres også mulighed for delvis godtgørelse af CO2-afgift til rumvarme og varmt vand. Denne godtgørelse indføres gradvist fra 10 pct. i 2025 til 50 pct. i 2030.